Ekspert radzi

Ekspert radzi

Planowanie ogrodzenie - opinia eksperta

Wielu z nas uważa, że ogrodzenie to dość prosta konstrukcja, po co nam więc planowanie ogrodzenia. No przecież musi być brama wjazdowa, furtka, jakieś słupki i trochę płotu. Internet w tym pomoże, jest tam cała masa różnych informacji na temat ogrodzenia, więc po co mi jakiś projekt lub spotkanie z doradcą. Pewnie można i tak, wtedy właściwie nie ma sensu czytać dalszej części tego tekstu, przecież już wszystko wiesz. A może jednak warto poświęcić chwilę i zapoznać się z tym co chciałbym Ci przekazać po to, by Twoje ogrodzenie było funkcjonalne, zgodne z przepisami i przede wszystkim by spełniało wszystkie twoje oczekiwania.

Podczas planowania ogrodzenia w pierwszej kolejności zastanówmy się jakie podziały przestrzeni działki są dla nas ważne. Przede wszystkim należy wyznaczyć różne strefy aktywności i dostępności. Chociaż może się to wydawać zaskakujące lub dziwne i niepotrzebne, strefowanie terenu działki jest niezwykle istotne, nawet na niewielkiej parceli. Ogrodzenia poszczególnych stref mogą się różnić, ale ogrodzenie należy zaplanować w ten sposób, by poszczególne części, mimo różnic, tworzyły spójną stylistycznie całość. Dzięki takiemu podejściu mamy pewność, że po wykonaniu ogrodzenia będziemy mogli komfortowo korzystać z dobrodziejstw naszej działki.

Ważna uwaga: podział funkcjonalny działki jeszcze przed wykonaniem ogrodzenia pozwoli na zoptymalizowanie wydatków poprzez logiczny dobór wykończenia dostosowany do wymagań i widoczności danej strefy, co w konsekwencji może dać oszczędności lub możliwość zastosowania kosztowniejszych rozwiązań w bardziej eksponowanych obszarach. ogrodzenia wroclaw

Po wyznaczeniu poszczególnych stref na działce możemy się zastanowić, w jaki sposób to wykorzystać przy planowaniu ogrodzenia. Najpierw warto w ogóle rozważyć kwestię stosowania ogrodzenia lub jego braku, jeżeli działka jest bardzo wąska. W strefie wejściowej, na podjeździe i przy głównych drzwiach do budynku można zaaranżować przestrzeń z otwartym miejscem parkingowym i wejściem, dostępną dla wszystkich. W przypadku bardzo wąskiej działki w domach szeregowych lub bliźniaczych układ budynku sugeruje takie rozwiązanie. Wtedy cofamy linię ogrodzenia, zazwyczaj licując ją ze ścianą frontową domu. Tworzy się dzięki temu jasna granica części prywatnej posesji – to dopiero na wejściu do niej montujemy zamykaną na klucz furtkę ogrodzeniową. Oczywiście to tylko jedna z opcji.

Najczęściej jednak stosujemy układ z ogrodzeniem biegnącym po granicy działki. W pierwszej kolejności należy rozplanować trzy strefy: wejście do budynku, wjazd do garażu ( lub na posesję jeżeli takiego garażu nie ma ) oraz miejsce na kosze do śmieci. Każdy z tych elementów ogrodzenia musi funkcjonalnie spełniać swoją rolę i pozwalać wygodnie z niego korzystać.

Najwięcej przestrzeni potrzebuje brama wjazdowa i od niej zaczniemy. Od lat mamy dylemat, brama przesuwna czy skrzydłowa, co jest lepsze, co jest wygodniejsze, co jest w końcu tańsze ? Nie ma prostej odpowiedzi czy należy zastosować w ogrodzeniu bramę przesuwną czy skrzydłową, ale jest kilka zasad, które należy brać pod uwagę przy planowaniu bramy ogrodzeniowej.

Jeżeli od linii ogrodzenia masz około 5-6 m to stosując bramę skrzydłową w zasadzie nie będziesz w stanie zostawić na podjeździe zaparkowanego samochodu i zamknąć bramę. Chyba, że zdecydujesz się na bramę z dodatkowo łamanymi skrzydłami, która potrzebuje mniejszej głębokości na otwarcie się, ale wymaga ona dokładnej konsultacji i weryfikacji przestrzeni jaką dysponujesz aby zmieścić i bramę i Twój samochód. Inną sytuacją gdy bramy skrzydłowej nie będzie łatwo wykonać jest unoszący się podjazd, w tym przypadku można zastosować specjalne zawiasy unoszące bramę w górę podczas jej otwierania.

Tych problemów nie przysporzy nam brama przesuwna, ale pamiętać trzeba że wymaga ona odpowiedniej ilości miejsca z boku, aby w pełni ją otworzyć. Najczęściej jest to szerokość wjazdu plus tzw. przeciwwaga bramy samonośnej ( stanowiąca około 40% szerokości bramy w świetle). Nie możesz wjechać tą bramę w część działki sąsiada bo raczej skończy się demontażem bramy i unicestwieniem dobrosąsiedzkich stosunków. Co zrobić zatem gdy brakuje nam trochę tej przestrzeni na otwarcie bramy ? Jest kilka rozwiązań które mogą rozwiązać ten problem, np. brama z tzw. ruchomą przeciwwagą, brama jeżdżąca po szynie czy też dwie mniejsze bramy zbieżne ze sobą otwierające się na dwie strony.

Pamiętajmy wtedy o dobrym zaplanowaniu wejścia na teren posesji. Dobrze, żeby z tego miejsca był widok na drzwi wejściowe do domu, analogicznie w drugą stronę – furtka wejściowa powinna być widoczna dla gospodarzy od strony drzwi budynku. W ten sposób zwiększamy kontrolę nad tym, kogo wpuszczamy na teren. Optymalnym jest to by furtka ogrodzeniowa była na wprost drzwi wejściowych. Często zdarza się, że drzwi wejściowe są usytuowane obok bramy garażowej, a głębokość działki wymaga zastosowania bramy ogrodzeniowej przesuwnej. Możesz wtedy przesunąć furtkę w ogrodzeniu o około 1,5-2 m aby zrobić miejsce na przeciwwagę. No tak, ale wtedy brama otwierając się będzie przechodziła przez wejście, co się wydarzy gdy zostawię furtkę otwartą ? I na to mamy sposób, stosujemy wtedy specjalny czujnik, który wyłączy napęd bramy ogrodzeniowej, gdy furtka nie będzie prawidłowo zamknięta.

Zatrzymajmy się jeszcze chwilę przy furtce. W jej bezpośrednim sąsiedztwie powinniśmy zaplanować skrzynkę na listy, oznakowanie numeru domu i domofon lub videodomofon, ten ostatni tylko w przypadku gdy nasze ogrodzenie będzie mieć min. 150 cm wysokości. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie tak zwanego multiboxu, w którym integrujemy wszystkie te elementy, dodatkowo stosując np. wrzutnię na małe paczki czy podświetlenie numeru posesji.

No to jeszcze zostało nam zaplanowanie kojca na śmieci …, to już tylko taki drobiazg. No niby tak, ale ten drobiazg stwarza często naprawdę dużo kłopotu i przy okazji niezbyt ładnie pachnie. Poza tym ilość pojemników jakie przedsiębiorstwa oczyszczania stawiają przed Twoim domem stale się zwiększą, zresztą tak samo jak wymiary samych pojemników. Uwierz mi, że ta strefa naprawdę sprawia dużo kłopotu. Dylematów i pytań jest wiele, czy umieścić go przy granicy działki ( co nie zawsze będzie zgodne z prawem), czy może tuż przy wejściu ( hmm, ten zapach ma witać Twoich gości ?). Czy zastosować furtkę od strony ulicy, czy dodatkowo furtkę od strony posesji ? A może nie montować żadnej furtki ogrodzeniowej, a same pojemniki ustawić za skrzynką gazową i energetyczną ?

Bardzo ważną kwestią jest wysokość ogrodzenia. Zazwyczaj optymalna to 120-150 cm, czasem zdarza się ogrodzenie wyższe nawet do 180 i więcej cm. Wysokość zależy od upodobań inwestorów, ale nie powinna za bardzo odbiegać od sąsiednich ogrodzeń, bo wtedy może wyglądać trochę dziwnie ( lub śmiesznie … ). Przy wejściu do domu możemy sobie pozwolić na ogrodzenie niższe. Jednak takie będzie miało sens tylko wtedy, gdy działka nie jest usytuowana przy ruchliwej ulicy bądź intensywnie uczęszczanym szlaku dla pieszych. Na pewno najbardziej chcemy chronić strefę prywatną, rekreacyjną i relaksacyjną posesji. Z reguły ogrodzenie tej strefy bywa wysokie, choć są oczywiście wyjątki. Po pierwsze, miejscowe przepisy mogą nakazywać określoną jego wysokość. Ale bywają też inne szczególne sytuacje – na przykład kiedy kilka posesji tworzy tzw. wspólnotę mieszkańców albo od strony prywatnego ogrodu działka graniczy z lasem bądź linią brzegową jeziora. Wtedy ogradzamy się jak najniżej lub wręcz rezygnujemy z ogrodzenia, aby skorzystać z atutów doskonałej lokalizacji. W przypadku ogrodzenia zaplecza działki jego wysokość jest z reguły drugorzędna – uzależniona od lokalizacji i widoczności tej strefy dla osób postronnych. Czasami widoczność elementów gospodarczych od tej strony działki będzie zupełnie nieistotna, a innym razem lepiej zdecydować się na wyższe ogrodzenie w celu zasłonięcia mało reprezentacyjnych widoków. Tak jest choćby w przypadku bliskiego sąsiedztwa tej strefy z głównym wejściem na posesję.

Inne aspekty to materiał, z którego ogrodzenie posesji powinno być wykonane, jakie dodatkowe elementy ułatwią Ci życie - ale o tym napiszę parę słów w jednym z kolejnych artykułów.

Jak widzisz, kwestii do rozwiązania jest całkiem sporo i pozornie prosty element Twojego domu jakim jest ogrodzenie może przyprawić o ból głowy. Dlatego mam dla Ciebie dobrą radę – wezwij fachowca, który doradzi Ci jak rozplanować ogrodzenie Twojej działki i jakie zastosować rozwiązania abyś mógł się cieszyć w pełni z jego funkcjonalności.

Każdy projekt, którego się podejmujemy jest wstępnie wyceniany na podstawie informacji jakie nam przekażesz. Jeżeli uznasz, że chcesz z nami podjąć dalszą współpracę niezbędne jest wykonanie precyzyjnych pomiarów oraz weryfikacja warunków montażowych, na podstawie których przygotowujemy ostateczną wycenę, a jeżeli sobie tego zażyczysz to również projekt techniczny lub wizualizację. Po podpisaniu umowy niezwłocznie przystępujemy do realizacji.

Szukaj