Ekspert radzi

Ekspert radzi

Automatyka do bram ogrodzeniowych

Automatyka do bram ogrodzeniowych z definicji służy temu, by zdjąć z naszych barków część czynności towarzyszących opuszczaniu i wracaniu do domu – to taka wygodna, sterowana pilotem kłódka do bramy ogrodzeniowej. Odpowiednio dobrana i prawidłowo zamontowana, potrafi zapewniać wygodę i bezpieczeństwo przez długie lata. Pewność ta musi jednak posiadać twarde podstawy. Choć markowi producenci nie mają problemów z ręczeniem za jakość swych produktów, może się czasem okazać, że nie możemy skorzystać z gwarancji. Czym jest to podyktowane? Jak od takiej sytuacji można się zabezpieczyć?

Dzisiaj napęd bramy ogrodzeniowej czy garażowej to już nie jest luksus, to urządzenie częściej gości w naszych domach niż system podlewania ogrodu czy robot sprzątający … Szeroka oferta, przystępna cena i rozwiązania dopasowane do prawie każdej bramy sprawiły, że urządzenia te rozpowszechniły się zarówno na podjazdach jak i w garażach Polaków.

Automatykę do bramy możesz kupić w licznych sklepach internetowych, portalach aukcyjnych, marketach budowlanych, hurtowniach elektrycznych i w specjalistycznych firmach zajmujących się zarówno sprzedażą jak i montażem oraz serwisem tych urządzeń. Dokonując zakupów w sieci czy w markecie często poza niską ceną nie możemy liczyć na fachowe doradztwo, profesjonalny dobór urządzenia do bramy ogrodzeniowej, nie wspominając już o możliwości montażu.

automatyka do bram

Decydując się na zautomatyzowanie bramy stajesz przed oczywistym wyborem jakiego typu urządzenie wybrać. Decyzja ta jest tylko pozornie prosta, tylko w niewielkiej części zależeć będzie od Twoich preferencji. Zakres poszukiwań zawężają uwarunkowania związane z samą bramą, jej konstrukcją, ciężarem, oporami pracy czy częstotliwością pracy. Jaki to ma związek z gwarancją na napęd ? Wbrew pozorom bardzo duży, w przypadku wystąpienia usterki związanej z nieprawidłowym doborem, montażem lub eksploatacją producent prawdopodobnie odrzuci reklamację ze względu na eksploatację niezgodną z przeznaczeniem.

Wiodące firmy oferujące automatykę do bram prowadzą sprzedaż przez autoryzowanych dystrybutorów i instalatorów. Każdy z liczących się na rynku dostawców automatyki bramowej prowadzą regularne szkolenia dla monterów, które kończą się egzaminem i wydaniem licencji lub autoryzacji. Takie szkolenia pozwalają instalatorom zdobywać i rozszerzać niezbędną wiedzę, dzięki czemu w profesjonalny i zgodny z wymogami zamontują odpowiedni napęd do Twojej bramy. Co więcej, w wielu przypadkach tylko montaż i wykonywanie przeglądów potwierdzone przez wpisy w karcie gwarancyjnej przez autoryzowanego instalatora zapewnia Ci zachowanie gwarancji producenta. Ich brak powoduje, że możesz dochodzić swoich praw w przypadku awarii tylko na drodze rękojmi a nie gwarancji, która najczęściej daje Ci większe korzyści ( w tym często wydłużenie okresu gwarancyjnego ).

Zakup w internecie lub markecie najczęściej będzie skutkował samodzielnym montażem lub zleceniem tego osobie, która nie zajmuje się montażem automatyki bramowej na co dzień. Oczywiście, każdy napęd musi mieć instrukcję w języku polskim, ale nic nie zastąpi doświadczenia, umiejętności i nabytej wiedzy. Aby montaż był poprawny i estetyczny często należy zastosować dodatkowe elementy jak np. fotokomórki z obracanymi soczewkami, półsłupki, ramki pod centrale sterujące, stojaki pod napędy przesuwne, ograniczniki czy specjalne uchwyty montażowe. Wiedzy i doświadczenia nie zakupisz na portalu aukcyjnym, więc warto skorzystać z usługi profesjonalnego instalatora. Musisz wiedzieć, ze wielu instalatorów nie podejmuje się montażu sprzętu nie zakupionego u nich, a jeżeli tak to najczęściej drożej niż w przypadku zakupu sprzętu i montażu w pakiecie. Co więcej, w takim przypadku uzyskujesz tylko rękojmię na montaż, a sprzęt jest objęty rękojmią lub gwarancją sprzedawcy. W przypadku wystąpienia awarii konieczny będzie demontaż i wysyłka do producenta, a to dodatkowy koszt związany z demontażem.

Jeżeli weźmiesz wszystkie te aspekty pod uwagę, to często możesz dojść do wniosku, że niska cena zakupu nie wynagrodzi w pełni kłopotów związanych z brakiem fachowego montażu, utrzymania gwarancji producenta i co najważniejsze pewności, ze urządzenie spełnia wymogi bezpieczeństwa dla użytkownika. Dlatego decyzja o zakupie powinna być przemyślana i poparta w pełni świadomym wyborem. Wszystko po to, by urządzenie do otwierania bramy było bezpieczne, trwałe i służyła Ci przez długie lata.

Napędy do bram z założenia mają stanowić gwarancję wygody i bezpieczeństwo użytkowania. Aby zachować gwarancję, że urządzenie będzie nam długo służyć, warto stosować się do prostej zasady: zaufaj fachowcowi, zleć mu dobór, montaż i obsługę serwisową. Autoryzowani i wyszkoleni dealerzy i serwisanci zawsze chętnie przyjdą Ci z pomocą.

Szukaj